Błędy montażowe - odwrotne zakładanie płyt poliwęglanowych

Oznaczenie płyt

Do najczęściej popełnianych błędów podczas prac montażowych należy odwrotne zakładanie płyt. W celu uniknięcia takich pomyłek producenci stosują folie zabezpieczające na poliwęglan, oznaczając na ich powierzchni która ze stron powinna być skierowana w stronę słońca a która do wnętrza obiektu. Oprócz napisu stosuje się niejednokrotnie rysunek przedstawiający słoneczko z promieniami skierowanymi w stronę płyt poliwęglanowych.

oznaczenie warstwy UV na poliwęglanie
1. Oznaczenie warstwy UV na poliwęglanie
oznaczenie płyt

Pomimo wielu informacji na porządku dziennym mamy do czynienia z płytami odwrotnie założonymi. Niby drobny błąd który w żaden sposób niewidoczny gołym okiem, sprawiający że skutki takiej pomyłki będą bardzo uciążliwe oraz kosztowne. Żeby uniknąć takiej sytuacji trzeba koniecznie przed montażem płyt sprawdzić która strona ma być skierowana na zewnątrz a która do środka. Nie warto się zbytnio spieszyć ze zdejmowaniem folii ochronnej, wystarczy podwinąć ją po obwodzie 10 – 15 centymetrów. Nie utrudni nam to montażu a dodatkowo zabezpieczy przed uszkodzeniem lub porysowaniem.

Dopiero po całkowicie zakończonym montażu i sprawdzeniu wszystkich elementów możemy zdjąć folię. Odradzamy zdjęcie folii ochronnej zarówno przed rozpoczęciem jak i na początku montażu, ponieważ może się okazać że poliwęglan kilkakrotnie trzeba będzie przymierzyć i w konsekwencji sami nie będziemy pamiętali w którą stronę powinien być zwrócony. W sytuacji gdy zmuszeni będziemy wyjąć płyty poliwęglanowe z istniejących już świetlików, to warto za pomocą markera płyty oznaczyć symbolem mówiącym w którą stronę płytę ponownie założyć.

Może kogoś zdziwić dlaczego tyle uwag poświęca się na tak banalny temat: która ze stron poliwęglanu ma być wystawiona w stronę działania słońca. Kiedy montujemy zadaszenie lub świetliki dachowe z poliwęglanu, to jeżeli przypatrzymy się każdej ze stron to nie zauważymy gołym okiem żadnej różnicy. Nawet pod mikroskopem nie da się dopatrzeć tak łatwo wyraźnej różnicy. Poliwęglan jako związek chemiczny nie jest w żaden sposób odporny na działanie promieniowania UV. Wystawiony na działanie promieni słonecznych ulega bardzo szybkiej nieodwracalnej degradacji. Żeby materiał ten mógł być używany jako przeszklenia pokrywa się go cienką warstwą specjalnego akrylu, ten zaś jest materiałem zupełnie przeźroczystym co czyni go nierozpoznawalnym. Niestety promieniowanie UV bezlitośnie obejdzie się z materiałami pozbawionymi powłok ochronnych. Płyty poliwęglanowe mają bardzo cienkie zewnętrzne ścianki, których grubość waha się od 0,35mm – 0,6mm. Degradacja i tym samym utrata części tej grubości powoduje znaczne osłabienie płyt po upływie krótkiego czasu, wynoszącego czasami już nawet dwa – trzy lata. Dalszy upływ czasu pogarsza bezpowrotnie: tak wytrzymałość płyt jak i jego barwę czyniąc ją brudno-jasno-brązową lub brudnoszarą. Mając do czynienia z wieloma obiektami widzimy jak wielka jest skala odwrotnego montażu płyt poliwęglanowych. Zdarza nam się widzieć świetliki gdzie nawet 95% płyt zostało założone odwrotnie. Szacujemy że w dalszym ciągu wielu wykonawców mniej lub bardziej świadomie popełnia wspomniane błędy, gdzie nawet dzisiaj rzeczywista ilość odwrotnego montażu płyt to około 15 do 25%.

Odwrotnie zamontowany poliwęglan a gradobicie

poliwęglan odwrotnie założony uszkodzony przez grad
Odwrotnie założona płyta poliwęglanowa
Uszkodzenia pod wpływem gradobicia
wykonanie obce
poliwęglan odwrotnie założony uszkodzony przez UV
osłabienie nezabezpieczonej powierzchni
wykonanie obce
Próby uszczelnienia uszkodzonych przez grad płyt
Próby uszczelnienia uszkodzonych przez grad
źle zamontowanych płyt
wykonanie obce

Od dłuższego czasu utarło się przekonanie że poliwęglan przestał być odporny na grad. Jest w tym zapewne odrobina prawdy ponieważ ścianki płyt są z roku na rok coraz cieńsze, wynika to z ciągłych oszczędności producentów. Do tego dochodzi konieczność produkowania płyt coraz cieplejszych co się przekłada w prostej linii na zwiększenie ilości coraz cieńszych komór. W rezultacie mamy płyty coraz cieńsze i cieńsze. Jeżeli na odwrotnie zamontowany kilkuletni poliwęglan spadnie grad to istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo że kule gradowe go uszkodzą w niektórych przypadkach dziurawiąc go nawet na wylot.

W odwrotnie założonych płytach wypaleniu przez promieniowanie UV ulega nierzadko połowa lub nawet większa część zewnętrznej ścianki. To powoduje drastyczny spadek odporności zewnętrznej ścianki poliwęglanu na gradobicie. Wewnętrzne ścianki są zaś tak cienkie / posiadają około 0.03mm !!/ że w żaden sposób nie są w stanie oprzeć się przed spadającą grudką lodu. Ciekawostką jest to że często grad zniszczy tylko część płyt, część płyt zaś nie jest uszkodzona wcale lub też zniszczenia są znikome. Wynika to często z tego że płyty odwrotnie założone są dużo bardziej osłabione przez UV że nie są specjalną przeszkodą dla spadających bryłek gradu. Tak więc często na podstawie gradobicia jesteśmy w stanie określić które płyty zostały założone prawidłowo.

W przypadku kiedy zamierzamy wykonać zadaszenie lub świetliki dachowe w formie płaskiej warto zakupić nieco droższe płyty z dwustronnym filtrem UV. Płyty z dwustronnym filtrem UV także zalecamy przy wykonywaniu ekranów akustycznych czy też innych przeszkleń wystawionych na działanie promieniowania z obydwu stron.

W większości przypadków wspomniane powyżej błędy wynikają z tego że montażem świetlików zajmują się najczęściej osoby przypadkowe, które nie zrozumieją swojego błędu jeżeli nie zetkną się z nim osobiście na budowie. Wtedy lepiej można zrozumieć na jakie koszty naraża się Inwestora przez niewiedzę lub najzwyklejsze niedbalstwo.