Poliwęglan komorowy

Najpopularniejszy obecnie rodzaj płyt poliwęglanowych stosowanych w budownictwie. Zwłaszcza płyty grubości 10 oraz 16 mm stały się standardem na polskim rynku budowlanym. Niewygórowana cena, bardzo dobre parametry izolacyjne oraz niski ciężar połączony z bardzo dobrą przepuszczalnością światła sprawił, że materiał ten stał się konkurencyjny w stosunku do szkła zespolonego tradycyjnego. Stosuje się ją wszędzie tam gdzie decyduje lekkość oraz zachowanie bezpieczeństwa znajdujących się pod nim ludzi. Płyty komorowe ze względu na niski ciężar oraz dużą elastyczność nie potrzebują rozbudowanych, ciężkich, z natury drogich systemów stolarki aluminiowej czy z PCV. Płyty komorowe doskonale dają się wyginać na zimno w łuk ( o czym mowa w następnym rozdziale).

poliwęglan jedno komorowy

poliwęglan jednokomorowy - produkowany w grubościach 4, 6, 8 i 10mm, standardowo dostępny w kolorze bezbarwnym, mlecznym i brązowym, stosowany głównie w niewielkich zadaszeniach i daszkach

poliwęglan cztero komorowy

poliwęglan trzy i czterokomorowy - produkowany w grubościach 10mm, standardowo dostępny w kolorze bezbarwnym, stosowany głównie w mniejszych świetlikach dachowych, oknach przemysłowych oraz niewielkich zadaszeniach i daszkach

poliwęglan wielo komorowy

poliwęglan wielokomorowy o strukturze 9X - produkowany w grubościach od 16mm, standardowo dostępny w kolorze bezbarwnym, mlecznym i brązowym, używany do budowy świetlików dachowych i pasm świetlnych, okien przemysłowych oraz większych zadaszeń płaskich i łukowych.

Płyty komorowe - panele

poliwęglan panelowy
poliwęglan panelowy
bezbarwny
Płyty grubości 30 do 40 mm, łączone na pióro własne. Idealny materiał do szklenia dużych połaci, bezkonkurencyjny dla krytych basenów, pływalni. Zalecany do płaskich przeszkleń pionowych lub skośnych (nie stosuje się tego typu materiału do form łukowych). Możliwość uzyskania wartości k = 1,65 przy ciężarze rzeczywistym 4,5 kg/m2 !!! Technika łączenia płyt ze sobą na pióro własne sprawia, że płyty nie wymagają szczeblin. Do montażu płyt wymagane są jedynie profile aluminiowe obwiednie. Ryglowanie płyt do konstrukcji nośnej przez metalowe niewielki kotwy ssące.

Poliwęglan lity

poliwęglan lity
poliwęglan lity
bezbarwny, mleczny i brązowy
Wyróżnia się największą wytrzymałością na uderzenia oraz rozbicie. W praktyce materiał prawie niezniszczalny. Poliwęglan bezbarwny charakteryzuje się wysoką przejrzystością. Doskonały do osłon akustycznych przy autostradach, w miejscach gdzie wymagana jest widoczność, oraz wysoka odporność na uderzenia. Produkowany głównie w grubościach 4, 6, 8 i 10mm, standardowo dostępny w kolorze bezbarwnym, mlecznym i brązowym, stosowany przede wszystkim do produkcji niewielkich zadaszeń, daszków oraz osłon i ekranów.