Zbyt mocne wygięcie płyty poliwęglanowej komorowej

Dlaczego często zdarza się że poliwęglan pęka, chociaż czytaliśmy w wielu publikacjach że jest materiałem reklamowany jako 200 czy nawet 250 razy mocniejszy od szkła?

Rzeczywiście poliwęglan posiada niewiarygodną wytrzymałość i z tego właśnie tworzywa oprócz płyt litych czy też komorowych wytwarza się także tarcze ochronne dla policji, reflektory samochodowe, butelki do napoi czy w produkcji szyb kuloodpornych. Stosowany jest w niezliczonych gałęziach przemysłu oraz życia codziennego. W dużym stopniu używany jest w lotnictwie. Wykorzystywany jest także coraz powszechniej w okulistyce, ponieważ oprócz szkieł szklanych mamy już coraz częściej soczewki poliwęglanowe.

W tym momencie nasuwa się pytanie co by było gdyby w samolocie podczas lotu pękła szyba poliwęglanowa lub też przy upadku soczewka w okularach? Dlaczego jedne elementy opierają się i wytrzymują zarówno znaczne uderzenia lub naprężenia nie nosząc większych śladów takich działań, inne zaś z których wykonane są świetliki lub zadaszenie pękają same w sobie. Skąd bierze się taka różnica? Czy rzeczywiście do wytworzenia tych wszystkich wymienionych elementów używa się jednego surowca? Czy też używane są inne odmiany lub gorsze czy lepsze gatunki. Słyszeliśmy także że niektóre elementy wykonuje się współcześnie z regranulatu czyli ponownie przetworzonego tworzywa poliwęglanowego, wiadomo także że powtórnie przetworzone materiały nie mają już takich samych parametrów jak wykonane pierwotnie.

Oto przykłdy poprawnie zamontowanych płyt poliwęglanowych, w doskonałym stanie po wielu latach użytkowania:

Zadaszenie z poliweglanu wykonane w Kuźni Raciborskej  Wykonawca Eskade - System
Zadaszenie z poliweglanu wykonane w Kuźni Raciborskej, wykonawca Eskade-System
Pasmo świetlne z poliwęglanu pomimo wielu lat jest w bardzo dobrym stanie
Pasmo świetlne z poliwęglanu Eskade-System pomimo wielu lat eksploatacji jest w bardzo dobrym stanie

Powyżej świetliki oraz zadaszenia wykonane przez firmę Eskade pomimo upływu wielu lat są w bardzo dobrej kondycji. Widoczne zadaszenie znajduje się Kuźni Raciborskiej i posiada aktualnie 18 lat. Widoczne świetliki dachowe znajdują się w Balicach i mają dziś już 16 lat. Dwa lata temu do świetlików tych montowaliśmy dodatkowe elementy przewietrzające. Podczas montażu el. uchylnych nie było konieczności wymiany żadnych elementów pierwotnie zamontowanych przez naszą firmę.

Spękania płyt poliwęglanowych spowodowane nadmiernym wygięciem:

Płyta spękana oraz płyta poliweglanowa prawidłowo wygięta - poliweglan
Płyta poliwęglanowa po latach:
- po lewej przegięta spękana
- po prawej prawidłowo wygięta
Niewłaściwie dobrana krzywizna świetlika łukowego prowadzi do całkowitego spękania płyt
Niewłaściwie dobrana krzywizna świetlika
łukowego prowadzi do całkowitego spękania płyt

Utrata wytrzymałości poliwęglanu bierze się najczęściej z nadmiernego naprężenie płyt czyli najczęściej zbytniego wygięcia – materiał traci wtedy diametralnie swoje właściwości. Każdy producent określa jaki ma być minimalny promień gięcia poliwęglanu, jednak wielu wykonawców najczęściej z powodu niewiedzy lub też niedbalstwa nie zdaje sobie sprawy jakie będą tego konsekwencje i wygina poliwęglan według swojego uznania. W wielu przypadkach wartość graniczna zostaje przekroczona co powoduje że rozpoczyna się nieodwracalny już proces degradacji materiału. Tak osłabione płyty z dnia na dzień będą traciły swoje właściwości aż w końcu pękną.

Oto przykłady realizacji w których nadmiernie wygięte płyty popękały w zadaszeniach:

Zbliżenie na spękaną płytę
Zbliżenie na spękaną płytę
wykonanie obcej firmy
Poliwęgan uległ spękaniu poprzez nadmierne wygięcie płyt wiek zadaszenia 5 lat
Poliwęgan uległ spękaniu poprzez nadmierne
wygięcie płyt wiek zadaszenia 5 lat
wykonanie obcej firmy

Można uniknąć tego zjawiska stosując się do zaleceń producentów. Warto skorzystać też z naszego wzoru gdzie po podstawieniu kilku wartości można łatwo obliczyć jaki jest minimalny promień gięcia poliwęglanu.

Dla klientów którzy dokonują u nas zakupów sami dokonujemy odpowiednie obliczenia. Do wytwarzania zarówno płyt litych jak i komorowych a także do produkcji szyb lotniczych itp używa się tego samego granulatu pierwotnego. Nie istnieje podział na gatunki. Podobnie gdyby wspomniane powyżej materiały poddać także nadmiernym obciążeniom na zginanie - spękaniu uległyby w podobny sposób. Jeżeli nadmiernie wygięte elementy wystawimy na działanie słońca /promieniowania UV/ to degradacja materiału nastąpi jeszcze szybciej.

Na początku rozdziału wspomnieliśmy także o regranulacie poliwęglanowym. Powtórnie przetworzone tworzywo nie ma ponownego zastosowania tak jak pierwotnie do produkcji płyt, okularów, szyb itp. Wykonuje się z niego elementy od których nie oczekuje się takiej wytrzymałości. Są to najczęściej tzw. „plastiki” wewnątrz samochodów, osłony, elementy ochronne przy autostradach, elementy małej architektury a także różnego rodzaju gałki, rączki uchwyty. Na etapie projektowanie lub wykonywania przeszkleń z giętego poliwęglanu warto zawsze sprawdzić pod jaką krzywizną możemy daną grubość płyty wygiąć. Jeżeli oczekujemy większej strzałki w wykonywanym zadaszeniu łukowym, świetliku niż zaleca to producent, to powinniśmy użyć cieńszego wypełnienia stosując oczywiście gęstsze podparcie. Odradzamy zdecydowanie gięcia płyt na granicy wytrzymałości lub nieco przekraczać współczynniki bezpieczeństwa. Będziemy się musieli liczyć wtedy z tym że poliwęglan zapewne nie wytrzyma więcej niż kilka lat, jeżeli wstawimy w miejsce uszkodzonego nowe wypełnienie to zapewne i one nie wytrzyma dłużej. W końcu wyniknie potrzeba całkowitego demontażu konstrukcji i wykonania jej od nowa według zasad sztuki łącznie z koniecznością zakupu nowych płyt. Należy pamiętać o jeszcze jednej bardzo ważnej zasadzie podczas gięcia płyt: materiał powinien być gięty według pełnej regularnej krzywizny koła. Nie powinien tworzyć w żaden sposób zarówno wierzchołkowej części elipsy oraz spiralnej części konchoidy. W uproszczeniu: materiał nie powinien być /przeginany/w ciaśniejszym łuku w jakimkolwiek miejscu łuku niż podaje to producent. Także mocowanie poliwęglanu zarówno te u podstawy łuku jak i na łączeniu płyt nie powinno stwarzać możliwości powstawania ostrych kątów lub krzywizn. Najczęściej następuje to podczas używania niewłaściwych /zbyt ciasnych profili/ lub też wskutek siłowego doginania poliwęglanu do istniejącej konstrukcji. Także zbytni docisk płyty może powodować zgniecenie płyty i w konsekwencji jej pęknięcie. Jest to wynik zablokowania naturalnej kurczliwości oraz rozszerzania się płyt wymaganej na skutek różnic temperatury w ciągu całego roku.

Kolejny przykład naprężeń które spowodowane zostały zbytnią siiłą docisku
Kolejny przykład naprężeń które spowodowane
zostały zbytnią siłą docisku
Zbliżenie na spękanie poliweglanu- śruba sostała zbytnio dokręcona
Zbliżenie na spękanie poliweglanu-
śruba została zbytnio dokręcona

Powyższe zdjęcia obrazujący spękania poliwęglanu na skutek zbyt silnego i nierównomiernego docisku materiału w obrębie jego krawędzi. Unieruchomiona punktowo płyta w ten sposób po prostu będzie pękać.

Mamy nadzieję że przedstawione w ten sposób informacje okażą się dla Państwa pomocne. W razie pytań lub wątpliwości prosimy o kontakt.