Płyty poliwęglanowe w konstrukcjach budowlanych

poliwęglan komorowy
świetlik z poliwęglanu komorowego
na hali produkcyjnej

Tworzone niegdyś świetliki z ciężkiego szkła zbrojonego w ramach stalowych zastępowane są obecnie lekkimi płytami komorowymi z poliwęglanu w ramach z aluminium. Prócz kilkukrotnie lżejszej i dużo trwalszej konstrukcji takiego świetlika, otrzymujemy zdecydowanie lepsze doświetlenie pomieszczenia. Dzięki zastosowaniu płyt komorowych uzyskujemy wielokrotnie lepszą izolację termiczną przeszklonej powierzchni. Dodatkowo powierzchnia ta może być znacznie zredukowana poprzez konstruowanie świetlików łukowych zamiast stosowanych do tej pory dwuspadowych czy prostokątnych. Prócz świetlików dachowych, płyty poliwęglanowe znalazły zastosowanie również jako wypełnienie pionowych okien przemysłowych. Nowoczesne konstrukcje poliwęglanowo aluminiowe są odporniejsze na uszkodzenia mechaniczne i warunki atmosferyczne a części metalowe nie ulegają korozji, więc nie wymagają dodatkowych prac konserwacyjnych.

poliwęglan komorowy
zadaszenie z poliwęglanu
pasażu handlowego

Te same zalety płyt poliwęglanowych wykorzystywane są do produkcji różnego typu zadaszeń, począwszy od niewielkich daszków nad wejściem do budynku, po zadaszenia stadionów olimpijskich. Zastąpienie kruchego i ciężkiego szkła nietłukącym i lekkim poliwęglanem pozwala na bezpieczne i nasłonecznione zadaszenie pasaży handlowych, targowisk miejskich, parkingów oraz innych tego rodzaju miejsc publicznych. W tych przypadkach wykorzystywane są zarówno płyty komorowe jak i lite, z przewagą tych pierwszych. Podobnie jak w wypadku świetlików, płyty montowane są w profilach aluminiowych, dodatkowo, w zależności od rozmiarów i zastosowanych poliwęglanów wzmocnione dodatkową podkonstrukcją ze stali, drewna lub aluminium. Wykorzystując elastyczność płyt poliwęglanowych i modularność konstrukcji aluminiowych, zadaszenia mogą przybierać różne formy, od prostych, płaskich płaszczyzn, po łamane, piramidalne oraz łukowe asymetryczne.

poliwęglan komorowy
zadaszenie z poliwęglanu litego
trybun stadionu

Prawidłowo zabudowane płyty poliwęglanowe służyć będą wiele długich lat. Można jednak co jakiś dłuższy okres zbadać ich stan a przy okazji sprawdzić kondycję uszczelek i śrub mocujących, aby w razie miejscowego zużycia dokonać ewentualnej wymiany. W przypadku stosowania płyt z filtrem dwustronnym istnieje możliwość demontażu i odwrócenia płyty, lecz jedynie w świetlikach i zadaszeniach płaskich, nie polecamy tej czynności w świetlikach łukowych z racji naprężeń które nastąpiły w czasie eksploatacji. Dzięki tego rodzaju kosmetyce można jeszcze bardziej wydłużyć żywotność świetlika, zadaszenia czy innego obiektu wykonanego z płyt poliwęglanowych i profili aluminiowych o kolejne lata.

Poliwęglan jako materiał przezroczysty a jednocześnie niebywale mocny i stosunkowo lekki z powodzeniem przyjął się w wielu gałęziach przemysłu jak optyce, medycynie, transporcie, elektronice i wielu wielu innych w tym także w budownictwie. Płyty poliwęglanowe pozwoliły na tworzenie konstrukcji lekkich, estetycznych i bardziej bezpiecznych, więc w wielu miejscach zastąpiły szkło.